Vzdělávací magazín inspirovaný Pravdou k transformaci vědomí na všech úrovních
od e-shopu Cesta Bylin.cz
V září máme pečovat o slezinu a slinivku břišní. První polovina září patří slezině, pak následuje 14denní doba pro slinivku břišní (na článek o slinivce přejděte zde). Oba orgány jsou v této době náchylnější vůči stravě a životnímu stylu. Je tedy vhodné na ně upřít svou pozornost, očistit je a pomoci jim se zregenerovat.
Víte, jak o ni pečovat? Jaká strava ji neprospívá? Co naopak do jídelníčku máte zařadit? A jaké jsou psychosomatické příčiny jejího onemocnění?
Přehled článku (kliknutím přejdete):
Slezina dle TČM:
Slezinu najdeme na levé straně těsně pod žebry. Má fialovou barvu a svým tvarem připomíná kávové zrnko. Je velká asi jako lidská pěst. A má důležité funkce.
Slezina je důležitým orgánem pro náš imunitní systém. Pokud by nám slezina chyběla, nebo byla poškozená, je tělo náchylné vůči infekčním onemocněním, které se poté špatně léčí. Oslabení sleziny se dá snadno poznat na mandlích, které jsou se slezinou propojeny pomocí lymfatického systému. Slezina totiž filtruje naší lymfu a zachytí veškeré unavené červené krvinky. Jejím úkolem je tvořit červené krvinky a krevní destičky.
Pokud se tedy projeví nějaké problémy s imunitním systémem a krví, zaměřte svou pozornost i na slezinu. Její poškození se špatně diagnostikuje, proto je dobré, abyste ji věnovali ve výše zmíněných obtížích také pozornost.
Slezina napomáhá trávení. Spolu se slinivkou břišní pomáhají žaludku v trávicím procesu, kdy rozkládají potravu a část z ní pak přeměňují na jemnou esenci. Tu roznáší do celého těla, především do plic.
Všechny orgány je ale třeba brát jako celek, protože každý orgán ovlivňuje jiné orgány a zároveň je jimi ovlivněn. Jakmile jeden z nich není plně funkční, je jeho nerovnováha zanesena do funkce jiných orgánů. Například slezina je propojena se slinivkou břišní a žaludkem. Společně pomáhají trávit stravu. Slezina pak přes slinivku ovlivňuje střevo. Je tedy důležité se zaměřovat nejen na jednotlivé orgány, ale i na tělo jako celek, abychom měli jeho funkce v rovnováze.
Slezina nemá ráda nadměrné přemýšlení. Přílišná duševní práce a neustálé přemýšlení ji oslabuje. Pokud naše přemýšlení dorůstá do stresů a starostí, má poté negativní vliv na naši slezinu. Pro správnou funkčnost sleziny je také zapotřebí dostatečná tvorba kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Její nedostatek má negativní vliv na funkci sleziny.
Oslabená funkce sleziny se projevuje:
Funkci sleziny pomáhají posílit přirozeně se vyskytující polysacharidy a flavonoidy. Slezině dělá dobře teplá a upravená strava. Vhodné jsou tak polévky a dokonce i teplé snídaně. Neprospívá ji syrová strava a šťávy, je proto lepší jídlo tepelně upravit (vařením či dušením). Zároveň je důležité nejíst na noc, ale nejlépe 4-5 hodin před spánkem.
Omezte, nejlépe vynechejte:
Do svého jídelníčku naopak zařaďte:
Jakákoliv regenerace orgánu či celého těla začíná klidovým režimem. Vyhýbejte se stresu, napětí, a pokud možno nepříjemným situacím.
Čekanka obecná – vrchovatou lžičku namáčíme po dobu 12 hodin v šálku studené vody. Pak studený výluh přecedíme a pijeme. Takto pijeme dva šálky denně.
Dangšen – stimuluje funkci sleziny a pomáhá ji zharmonizovat.
Echinacea – podporuje činnost sleziny a posiluje imunitu.
Kopřiva – čistí krev, proto vrchovatou čajovou lžičku přelijeme šálkem vroucí vody a necháme odstát. Poté přecedíme a pijeme po doušcích. Takto pijeme čtyři šálky denně.
Puškvorec obecný – obnovuje trávení, posiluje žaludek a slezinu.
Řepík lékařský – pijeme dva šálky čaje denně.
Smetanka lékařský (pampeliška) – konzumujeme čerstvé výhonky, nebo pijeme čaj, případně využijte naší nabídku kapslí, či tinktury.
Ženšen – má léčivé účinky na slezinu, imunitní systém a cévní systém.
Užívejte kombinaci pampelišky a ženšenu, tím podpoříte očistu a regeneraci sleziny. Doporučuji nekombinovat najednou, ale rozdělit dávky během dne, aby vždy účinkovala daná bylina. Místo ženšenu můžete použít i dangšen, jelikož mají podobné účinky. Zapojit můžete též ájurvédský čaj Ranjaka.
Slezina je úzce propojena se slinivkou, můžeme proto do očistné kúry zahrnout i ostropestřec mariánský, díky kterému očistíme játra, žlučník a podpoříme imunitní systém a právě slinivku. Ostropestřec berte na noc (játra a žlučník jsou nejvíce aktivní od 23. do 3. hodiny ranní), případně i ráno.
Očistná kúra je vhodná v případě, že nemáte se slezinou vážné problémy. Je určená těm, kteří ji chtějí zregenerovat a posílit. Pociťují příznaky jejího oslabení, případně ji chtějí pomoci prevencí. Jestliže si nejste jisti, zdali je očistná kúra pro vás, ozvěte se mi, rád proberu individuálně váš případ (e-mail, FB).
Balíčky pro podporu sleziny:
Balíček kapslí pro podporu sleziny na 1 měsíc
Balíček kapslí pro podporu sleziny na 2 měsíce
Balíček tinktur pro podporu sleziny na 1 měsíc
Balíček tinktur pro podporu sleziny na 2 měsíce
Ájurvédský čaj:
MANJISHTA – Obranyschopnost a posílení imunity – 100g – Everest Ayurveda
RANJAKA – Krev a snížená hladina železa – 100g – Everest Ayurveda
Bylinné kapsle:
Echinacea – třapatka nachová kapsle – Salvia Paradise
Pampeliška lékařská kapsle 60ks – Salvia Paradise
Ženšen pravý 6letý – ginseng kapsle BIO – Salvia Paradise
Bylinné tinktury:
Dangšen – AF tinktura 50ml – Salvia Paradise
Echinacea – třapatka nachová AF tinktura 50 ml – Salvia Paradise
Echinacea – T7 – 50ml – Naděje
Pampeliška lékařská AF tinktura 50ml – Salvia Paradise
Ženšen pravý 6letý AF tinktura 50 ml – Salvia Paradise
Byliny sypané:
Echinacea – třapatka nachová kořen 100 g
Echinacea – třapatka nachová kořen 1000 g
Echinacea – třapatka nachová mletý kořen 80 g
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Komentář
Jméno *
E-mail *
Webová stránka
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
Odeslat komentář
Při Vašem prohlížení stránek ukládáme cookies, což jsou informace o Vás. K nám čemu slouží?