Vzdělávací magazín inspirovaný Pravdou k transformaci vědomí na všech úrovních
od e-shopu Cesta Bylin.cz
Orgánem měsíce září je slinivka břišní společně se slezinou. První polovinu září je nejzatíženější slezina (na článek o slezině přejděte zde), druhou polovinu pak slinivka. Právě v tomto období je důležité se na oba orgány zaměřit, pročistit je a dbát na správnou výživu a prevenci.
Slinivka břišní se též nazývá pancreas. Ačkoliv je malá, má velmi důležitou úlohu. Hraje totiž klíčovou roli v trávicím a endokrinním systému. Zjednodušeně se dá říci, že pokud dobře trávíte jídlo, pak máte i zdravou slinivku.
Jak ale poznat, kdy je třeba slinivce věnovat pozornost? Jaká strava ji pomáhá a naopak, která jí škodí? S čím je slinivka spojená a jak to můžeme v životě pozitivně ovlivnit?
Přehled článku (kliknutím přejdete):
Slinivka dle TČM:
Slinivku břišní najdeme v horní části břicha za žaludkem ve výšce druhého bederního obratle. Váží jen okolo 85 gramů a její délka bývá mezi 15 a 20 cm.
Slinivka břišní vylučuje šťávu, která obsahuje bikarbonátové ionty, jejichž úkolem je neutralizovat žaludeční kyselinu a především vyrábět trávicí enzymy, které štěpí bílkoviny a pomáhá v trávení uhlohydrátů a tuků. Slinivka takto vyloučí denně okolo 1 až 2 litrů šťávy v závislosti na skladbě potravy.
Veškeré sliznice v těle jsou ovlivňovány právě slinivkou. Pokud je nějaká sliznice v nerovnováze a nefunguje správně, poukazuje tím na oslabenou slinivku břišní.
Pokud slinivka nefunguje správně, nemůže tělo klíčové živiny z potravy patřičně využít. Nastávají pak tyto 3 vážné problémy:
Začněte s očistou organismu a spojte ji s klidovým režimem. Ten zahrnuje odpočinek po všech stránkách – bez fyzické aktivity a návštěv. Nenecháme se také rušit telefonáty, emaily, jednoduše se odpojíme od světa.
Cuti Cuti – stabilizuje hladinu cukru v krvi, vyrovnává metabolismus a používá se na slinivku při zánětech i rakovině.
Moringa – obsahuje vitamíny B, C a E, antioxidanty, minerály (draslík, fosfor, hořčík, měď, sodík, vápník, zinek, řelezo), omega 3 a 6.
Ostropestřec mariánský – pročišťuje organismus, především játra a žlučník. Zbavuje tělo nežádoucích látek, které jsou usazeny v orgánech, případně v kůži. Pomáhá v regeneraci slinivky tím, že zbavuje tělo přebytečné žluče, která brání plné funkčnosti slinivky.
Pasuchaca – stimuluje funkci slinivky, odvádí z těla volné radikály a toxické látky.
Vilcacora (kočičí dráp) – má silné protizánětlivé účinky a velmi posiluje imunitní systém.
Omezte, nejlépe vynechejte:
Zařaďte:
U správné stravy je také důležité správně jíst. Na každé jídlo si dopřejte klid. Věnujte pozornost pouze jídlu a ničemu jinému. Vnímejte každé sousto. Tím podporujete trávení a vstřebávání živin. Jídlo dostatečně rozkousejte, tím jej i dobře prosliníte.
Pokud jídlo hltáme a pořádně ho nekoušeme, dráždíme tím slinivku a zatěžujeme ji.
Slinivková dieta obsahuje velké množství zeleniny. Doporučuje se sníst nekyselou zeleninu 15 minut před každým jídlem. Důležité je také organismus nepřekyselovat, zaměřit se na zásadité potraviny.
Zelenina vhodná pro slinivkovou dietu:
Vitamíny jsou pro slinivku velmi důležité (patřičně jako pro celé tělo). Pomáhají při stimulaci slinivky a jsou účinné i v prevenci jejího možného onemocnění. Svému tělo a slinivce tak dopřejte:
Z minerálů to pak jsou:
Omega 3 a 6 mastné kyseliny:
Dlouhodobý chronický stres je pro slinivku velký problém. Velmi rychle a silně na něj reaguje. Snažte se proto řešit věci s klidem a stresu se vyhýbat, pokud si chcete udržet zdravou slinivku.
Též ji neprospívají toxiny všeho druhu. Dbejte proto i na celkovou očistu organismu a toxinům se vyhýbejte. Ty neprospívají nejen slinivce, ale i dalším orgánům, vaší kůži a celému tělu.
Slinivku negativně ovlivňuje i přebytečná žluč městnící se v játrech. Žluč ji omezuje správnou funkčnost. Pročištěním jater a žlučníku tak dáte prostor slinivce, aby mohla lépe a správně fungovat.
Užívejte ráno a večer na noc ostropestřec mariánský – pomáhá celkové očistě organismu, zregeneruje játra, žlučník i slinivku. Zbavíte se nežádoucích látek a podpoříte jednotlivé orgány v jejich funkci.
V průběhu dne vypijte tři šálky odvaru z Pasuchacy.
Pro doplnění vitamínů a minerálů je skvělá směs Triphala, Mladý ječmen či Chia semínka, ze kterých si můžete ráno udělat puding (stačí je namočit do vody a nechat je alespoň 30 minut). Výborný je také kokosový olej či kokosové máslo, nevyužívejte jej ale ke smažení a pečení.
Celou očistu a regeneraci můžete podpořit bylinným džemem Ambuprash, který vám pomůže snížit chuť na sladké. Tu můžete zahánět také s plody Rakytníku, který je bohatý na vitamín C.
Daná očistná kúra je vhodná pro ty, kteří nemají se slinivkou výrazné problémy, ale cítí, že ji potřebují zregenerovat, případně se jim objevují příznaky nerovnováhy. Pokud si nejste jistí, že je očistná kúra pro vás, ozvěte se mi, rád proberu individuálně přímo váš případ (e-mail, FB).
Balíčky na podporu slinivky břišní:
Balíček na podporu slinivky břišní na 1 měsíc
Balíček na podporu slinivky břišní na 2 měsíce
Ájurvédský čaj:
MAHAPHALA – Diabetická dieta – 100g – Everest Ayurveda
TRIPHALA – Pročištění trávicího ústrojí a detoxikace – 100g – Everest Ayurveda
Bylinný džem:
AMBUPRASH – Slinivka a regulace cukru – 200g – Everest Ayurveda
Byliny sypané:
Cuti Cuti – sušená bylina 70 g – Salvia Paradise
Pasuchaca – sušená bylina 100 g – Salvia Paradise
Bylinné tinktury:
Bříza – P2a – 50ml – Naděje
Bříza – P2 – 25 ml – tinktura z pupenů – Naděje
Pro doplnění vitamínů a minerálů:
Goji BIO – Kustovnice čínská – 200g – Zdravý den
Chia semínka BIO – 200g – Zdravý den
Kokosový olej BIO – 450ml – Zdravý den
Kokosový olej BIO – 950ml – Zdravý den
Mladý ječmen – 250g – Zdravý den
Mladý ječmen BIO – 180 kapslí – Zdravý den
Moringa BIO – 100g – Zdravý den
Moringa BIO – 180 kapslí – Zdravý den
Triphala BIO prášek – 100g – Zdravý den
Triphala BIO – 180 kapslí – Zdravý den
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Komentář
Jméno *
E-mail *
Webová stránka
Uložit do prohlížeče jméno, e-mail a webovou stránku pro budoucí komentáře.
Odeslat komentář
Při Vašem prohlížení stránek ukládáme cookies, což jsou informace o Vás. K nám čemu slouží?